پرینتر سه بعدی چیست و چه کاربردی دارد ؟

پرینت سه بعدی در طبیعت

پرینت سه یعدی یک پروسه افزایشی می باشد بدین معنی که یک قطعه طراحی شده با اضافه نمودن مواد بصورت لایه به لایه ایجاد می گردد تا در نهایت یک قطعه سه بعدی تولید گردد که می تواند مورد استفاده قرار گیرد. این پروسه همانند ساختمان سازی می باشد که آجرها لایه به لایه بر روی همدیگر قرار می گیرند تا در نهایت ساختمانی چندین طبقه ساخته شود. با توجه به جدید بودن تکنولوژی پرینترهای سه بعدی، این دستگاه ها در حال پیشرفت می باشند و هر روزه مدل های جدید از این دستگاه های پرینتر وارد بازار می گردد که تکنولوژی و همچنین سرعت پرینت ارتقاء یافته است. برای توضیح بیشتر در مورد نحوه کارکرد پرینتر های سه بعدی نگاهی به طبیعت می اندازیم که خیلی شبیه به پروسه پرینت سه بعدی می باشد. پرینت های سه بعدی طبیعت بدون نقص بوده و می توان آنها را پرینتر سه بعدی بسیار پیشرفته معرفی نمود. مثال بارز این روند، تشکیل لایه های مختلف زمین است که میتوان در شکل ظاهری کوهها آنها را به وضوح مشاهده کرد لایه های مختلفی از عناصر مختلف معدنی که در طی زمان بر روی هم انباشته میشوند و تشکیل پستی و بلندی های زمین را میدهند که نمونه بارز لایه گذاری طبیعی هستند.لبه های این سازه های طبیعی به مرور زمان توسط عوامل طبیعی مانند باران، باد، طوفان و سیلاب شسته و صیغلی شده است ولی با این وجود می توان خطوط بین لایه ای و یا خطوط پرینت را مشاهده نمود. هنگامی که مردم در طبیعت به یک پروسه طبیعی نگاه می کنند (همانند صدف و تخته سنگهای نشان داده شده) شاید به راحتی از آن بگذرند ولی ممکن است برخی نیز به این فکر کنند که چگونه می توان پروسه ای شبیه به این پروسه جهت تولید قطعات استفاده نمود و این همان پرینتر سه بعدی می باشد.

پرینت سه بعدی در طبیعت

تاریخچه نمونه سازی سریع

پرینتر سه بعدی در سال ۱۹۸۶ و توسط فردی به نام Chuck Hull اختراع گردید. همزمان با اقدام به راه اندازی بزرگترین کارخانه پرینتر سه بعدی توسط آقای Chuck HUll و به نام ۳D System، اقداماتی در راستای تولید نمونه های دیگری از پرینترهای سه بعدی تحت عنوان پرینترهای سه بعدی SLA انجام گردید. همزمان با این اقدامات، کارخانجات دیگری نیز راه اندازی گردید که بر روی پرینترهای سه بعدی با تکنولوژی های متفاوت تمرکز داشتند که از بین آنها می توان به تکنولوژی های SLS، DLMS، Polyjet، FDM، FFF و غیره اشاره نمود. لازم به ذکر می باشد که در تمامی این پرینترها از تکنولوژی پرینت لایه به لایه استفاده می شود.در برخی موارد از اصطلاح پرینت سه بعدی به عنوان نمونه سازی سریع یاد می شود و بر این موضوع در مواقعی که از این تکنولوژی در جهت تولید قطعات صنعتی استفاده می شود تاکید بسیاری می شود.تکنولوژی های استفاده شده در پرینترهای سه بعدی بسیار زیاد می باشند ولی می توان گفت که پرینترهای سه بعدی با تکنولوژی SLA و FDM بیشترین طرفدار را داشته و این نوع پرینترها در خانه و یا میز کار اداره به وفور مورد استفاده قرار می گیرند. تکنولوژی استفاده شده در این نوع پرینترهای سه بعدی در حال توسعه بوده و قیمت آنها رو به کاهش و کاربری آنها نیز در حال آسانتر شدن می باشد.

موارد استفاده از پرینتر سه بعدی

ساخت مدلهای مفهومی

مشاهده سریع ایده های ذهنی

ممکن است تبدیل یک ایده ذهنی تا نمونه فیزیکی پرینت سه بعدی شده چندین ساعت به طول انجامد ولی مشاهده نمونه فیزیکی و واقعی به مراتب بهتر از نمونه سه بعدی دیجیتالی امکان بررسی و آنالیز به شما می دهد. بدین ترتیب می توانید ایده خود را چندین بار تغییر داده و در نهایت به خواسته خود برسید و این معنای واقعی ساخت مدل مفهومی است.

چرا باید پرینت سه بعدی برای مدل سازی مفهومی استفاده شود؟

  • با ساخت مدل فیزیکی پرینت سه بعدی شده به راحتی می توانید ایده های خود را لمس نموده و ایده خود را به دیگران معرفی نمائید.
  • پرینتر سه بعدی به شما کمک می کند تا مدل مفهومی خود را نه تنها یک بار بلکه چندین بار و به تعداد مورد نیاز بسازید.
  • پرینتر سه بعدی باعث می شود تا یک ایده ذهنی بجای چندین ماه تنها در عرض چند روز به واقعیت تبدیل شود.
  • پرینتر سه بعدی به شما اجازه می دهد که مدلهای بسیار پیچیده را بدون داشتن محدودیت روشهای سنتی اجرا نمائید.
  • استفاده از پرینتر سه بعدی باعث می شود ضایعات بسیار اندکی در طول پروسه ساخت نمونه اولیه ایجاد گردد و می توان گفت که این پروسه در مقایسه با سایر روشهای سنتی دوستدار محیط زیست می باشد.
ساخت مدلهای مفهومی

ساخت نمونه های اولیه کاربردی

صرفه جویی در هزینه و زمان تولید یک محصول

استفاده از پرینتر سه بعدی جهت ساخت یک نمونه اولیه کاربردی، این امکان را به کاربر می دهد که مدل و یا قطعه مورد نظر را قبل از تولید انبوه با دقت بیشتری و به مراتب بررسی، آنالیز و تست نمونه نموده و آماده تولید نماید. این روش یکی از بهترین و کم هزینه ترین روش جهت طراحی و ساخت یک محصول است.

چرا از پرینتر سه بعدی جهت ساخت نمونه های اولیه کاربردی استفاده می شود؟

  • استفاده از پرینتر سه بعدی به کاربر اجازه می دهد تا زمان طراحی، تست و ایراد یابی و تولید محصول از چندین ماه به چند روز کاهش یابد.
  • با تست سریع مدل اولیه این امکان فراهم می شود تا ایرادهای آن خیلی سریع رفع شده و در نتیجه محصول بدون ایرادی آماده تولید انبوه شود.
  • هیچ چیزی بهتر از لمس یک مدل واقعی از محصول نمی باشد.
  • استفاده از پرینتر سه بعدی باعث می گردد تا ریسکهای تولید انبوه با بررسی بیشتر مدل اولیه به شدت کاهش یابد.
  • با پرینتر سه بعدی می توانید محصولات بسیار پیچیده و در عین حال بسیار کاربردی طراحی نموده و تولید نمائید.
  • استفاده از پرینتر سه بعدی باعث می گردد تا صرفه جویی بسیار زیادی در مصرف مواد اولیه شود و این به معنای کاهش هزینه های نمونه سازی و یا تولید می شود. 
ساخت نمونه های اولیه کاربردی

ساخت محصولات نهایی

داشتن محصول دقیقی که بدان نیاز دارید

با استفاده از پرینتر سه بعدی در عرض چند ساعت می توانید یک محصول اختصاصی را با بالاترین دقت و  کمترین هزینه داشته باشید. و در این راستا دیگر نیازی به استفاده از روشهای سنتی تولید مانند تزریق پلاستیک، ماشین کاری و غیره نیست. استفاده از این تکنولوژی باعث می گردد تا محدودیتهای بودجه ای خللی در تولید نمونه اولیه یک محصول وجود نداشته باشد.

چرا از پرینتر سه بعدی جهت ساخت محصولات نهایی استفاده می شود؟

  • پرینتر سه بعدی باعث می شود تا دیگر نیازی به استفاده از ابزار آلات گران قیمت و هزینه بر نباشد و پروسه تولید از چند ماه به چند روز کاهش یابد.
  • با استفاده از پرینتر سه بعدی می توانید محصولات اختصاصی و متناسب با نیاز خود را بدون هزینه کرد اضافی داشته باشید.
  • با استفاده از پرینتر سه بعدی می توانید بدون داشتن محدودیت تولید محصولات نهایی بسیار پیچیده ای تولید نموده و به بازار عرضه نمائید.
  • استفاده از پرینتر سه بعدی بسیار ارزان می باشد و همین باعث می شود تا بتوانید محصولات نهایی را با قیمت بسیار خوبی و پائینی به بازار ارائه کنید که این در مورد استفاده از روشهای سنتی تولید امکان ناپذیر است.
  • استفاده از پرینتر سه بعدی باعث می گردد تا صرفه جویی بسیار زیادی در مصرف مواد اولیه شود و این به معنای کاهش هزینه های تولید محصول است. یه همین دلیل از تکنولوژی پرینت سه بعدی به عنوان تکنولوژی دوستدار محیط زیست یاد می شود.
ساخت محصولات نهایی

ابزارها، فیکچرها و راهنماها

خیلی سریع ابزارهای مورد نیاز تولید یک محصول را تولید نمائید.

از ابزارهای بسیار زیادی مانند فیکچرها، راهنماها و غیره در یک پروسه تولید استفاده می شود و استفاده از تمامی این ابزارها نیازمند صرف هزینه جهت تهیه، سرویس و نگهداری آنها است. حال با استفاده از پرینتر سه بعدی می توانید این ابزارها رابا صرف کمترین هزینه و بر اساس نیاز خود و متناسب با شرایط تولید خود طراحی و بسازید.

چرا از پرینتر سه بعدی جهت ساخت ابزارها، فیکچرها و راهنماها استفاده می شود؟

  • ابزارهای پرینت سه بعدی شده به تولید کنندگان کمک می کند تا ابزارهای اختصاصی خود را متناسب با نیاز خود طراحی، پرینت سه بعدی و استفاده نمایند.
  • استفاده از پرینتر سه بعدی باعث می شود تا پروسه ساخت ابزارهای کمکی تولید بسیار کوتاهتر و بسیار کم هزینه تر باشد.
  • استفادهاز ابزارهای اختصاصی پرینت سه بعدی شده باعث می شود تا دیگر نیازی به ابزارهای کمکی تولید بسیار خاص نباشد و بدین ترتیب هزینه تولید کاهش یابد.
  • با استفاده از پرینتر سه بعدی می توان ابزارهای بسیار پیچیده و خاصی جهت بکار گیری در خطوط تولید طراحی و ساخت و دیگر محدودیتی در پیچیدگی آنها وجود نداشته باشد.
ابزارها، فیکچرها و راهنماها

قالبسازی و ریخته گری

تولید محدود بسیار مقرون به صرفه

ساخت یک مدل جهت استفاده در پروسه قالب گیری و یا ریخته گری بسیار با ارزش است. با استفاده از پرینتر سه بعدی می توان هزینه تولید محصولات ریخته گری کم تعداد را در مقایسه با روشهای سنتی تولید نمونه بطور چشمگیری کاهش داد و علاوه بر کاهش هزینه می توان در زمان تولید محصول نیز بطور چشمگیری صرفه جویی نمود.

چرا از پرینتر سه بعدی در قالبسازی و ریخته گری استفاده می شود؟

  • استفاده از پرینتر سه بعدی باعث می شود هزینه و زمان ساخت قالب و یا نمونه های قالب گیری بطور چشمگیری کاهش یابد.
  • به کمک پرینتر سه بعدی می توان مدلهای ریخته گری بسیار خاص و پیچیده را در کمترین زمان و با صرف کمترین هزینه تولید نموده و در امر ریخته گری از آنها استفاده نمود.
  • استفاده از پرینتر سه بعدی به طراحان کمک می کند تا زمان اجرای پروژه ریخته گری محصولات کم تعداد بطور چشمگیری کاهش یابد و بدین ترتیب به راحتی بتوانند آن را به بازار عرضه نمایند.
  • در برخی موارد می توان با استفاده از پرینتر سه بعدی قالبهای خاصی تولید نمود که هزینه ساخت این قالبها در مقایسه با هزینه ساخت قالب به روش سنتی بسیار ناچیز است.
  • با توجه به دوستدار محیط زیست بودن به تکنولوژی، استفاده از آن در ریخته گری آسیب بسیار کمی به طبیعت وارد می نماید.
 قالبسازی و ریخته گری

راهنمای تجسمی و کمک آموزشی

ایجاد ارتباط و اثر گذاری به کمک مدلهای پرینت سه بعدی شده

مدلهای پرینت سه بعدی شده یکی از بهترین ابزارهای کمکی جهت فهماندن و آموزش موضوعات بسیار پیچیده و یا بسیار سخت به افراد عادی است. به عبارت دیگر دیدن، لمس کردن و بازی کردن با یک مدل فیزیکی بجای یک مدل دیجیتالی، درک بهتری به فرد می دهد و بدین ترتیب می توان موضوعات بسیار پیچیده را آموزش داد. به عنوان مثال یک دکتر به راحتی می تواند به مریض در درک بهتر ناراحتی و یا مشکل پیش آمده توضیح دهد.

چرا از پرینتر سه بعدی در ساخت راهنماهای  تجسمی و کمک آموزشی استفاده می شود؟

  • لمس یک مدل پرینت سه بعدی باعث می گردد تا شکهای بوجود آمده به راحتی از بین برود.
  • به کمک پرینتر سه بعدی می توان در کمترین زمان ممکن و صرف کمترین هزینه یک و یا چندین مدل کمک آموزشی و یا تجسمی را تولید نموده و از آن در امر آموزش و توضیح استفاده نمود.
  • استفاده از این روش به کاربران (بخصوص دکترها و جراحان) اجازه می دهد تا زمان کمتری را صرف مدل تجسمی نمایند و کمتر درگیر روشهای سنتی ساخت ادوات مورد نیاز خود باشند.
  • استفاده از پرینتر سه بعدی باعث می گردد تا مشکلات تولید مدلهای بسیار پیچیده وجود نداشته باشد.
 راهنمای تجسمی و کمک آموزشی

واحدهای درسی و امور آموزشی

به کمک پرینتر سه بعدی یادگیری دروس بسیار مهیج تر و آسانتر می شود.

تکنولوژی پرینت سه بعدی یک وسیله بسیار مهیج و کارآمد برای امر آموزش و یادگیری است و این موضوع در مورد دروس واحدهای فنی و مهندسی بیشتر خودش را نشان می دهد. با استفاده از یک مدل فیزیکی، امکان آموزش عمیق تر و کامل فراهم می شود و دروس از حالت تئوری به حالت عملی تبدیل می شوند.

چرا باید از پرینتر سه بعدی در واحدهای درسی و امور آموزشی استفاده شود؟

  • استفاده از  پرینتر سه بعدی به جای مطالب آموزی دو بعدی مانند جزوه و یا عکس باعث می گردد دانش آموزان و دانش جویان به سمت آموزش جذب شده و یادگیری دروس بسیار ساده تر و جذابتر گردد.
  • استفاده از پرینتر سه بعدی در کلاسهای درسی باعث می گردد تا قدرت عمل دانش آموزان و دانشجویان بیشتر گردیده و آنها بتوانند استعدادهای خود را بروز داده و ایده های خود را عملی نمایند.
  • استفاده از پرینتر سه بعدی در امور آموزشی باعث می گردد تا دانش آموزان و دانشجویان با پروسه جدیدی به نام ساخت آشنا شده و این خود باعث می گردد تا آنها بیشتر به کار و اشتغال فکر نمایند.
واحدهای درسی و امور آموزشی
  

نظرات کاربران/

Labels

Related posts

0 Comments on “پرینتر سه بعدی چیست و چه کاربردی دارد ؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما در شبکه های اجتماعی

پیشنهادات

دسته‌ها

آخرین دیدگاه ها

  عضویت ویژه

  با عضویت ویژه در سایت از مزایای زیر بهره مند شوید :

  دانلود رایگان سورس ها

  دانلود رایگان قالب ها

  پشتیبانی 24 ساعت